Uppföljning av genusutbildning
Jämställdhetskommitéen i NjolfenEtt av de viktigaste ämnesområdena som FIOH arbetar med är ökad medvetenhet om jämställdhet. Genom workshops där arbetsrollsfördelning och genusrelaterade frågor visualiseras och diskuteras arbetar FIOH för förändrade och förbättrade relationer mellan könen. I utvecklingsarbete och i arbetet med att minska fattigdom är jämställdhet en nyckelfråga, genom att stärka kvinnans roll ökar möjligheterna att minska fattigdom.
För ett år sedan deltog Sare Sarjo och Njolfen, region 4, i en av FIOH workshops på temat jämställdhet. För att kvalitetssäkra vårt arbete och kontrollera utbildningarnas inflytande genomförs kontinuerligt uppföljningar. Uppföljningen av jämställdhetsutbildningen i dessa byar visar på mycket intressanta och glädjande resultat. Rapporten visar att genusutbildningarna skapat ökad medvetenhet och förståelse i jämställdhetsfrågor, bland annat har jämställdhetskommittéer bildats i byarna som är ansvariga för att driva frågorna.
Kommittéerna har exemplifierat några aspekter där de upplever förbättrad jämställdhet:
Männen hjälper nu i större utsträckning till att sköta och vattna grönsakslanden. Männen hjälper kvinnorna med vattenhämtning genom att köra kvinnorna till brunnen med åsnekärra eller hästkärra. Detta är en stor förändring då männen inte deltog i vattenhämtandet före workshopen. Kvinnor är nu i högre utsträckning inbjudna i familjediskussioner och kan påverka familjens beslut vilket inte var fallet förut. Abdoulie Ceesay i Njolfen fick ett särskilt omnämnande då hans arbete för jämställdhet visat sig exemplariskt. Bland annat hjälper han sin fru att mala coos, hämta vatten och ved till hushållet samt tar nu ett ökat ansvar för barnen.